Jdi na obsah Jdi na menu
 


IRSKÝ SETR

 

 

 

Byl vyšlechtěn v Irsku jako pracovní lovecký pes. Pochází z irských červeno-bílých setrů a neznámých jednobarevných červených psů a již v 18. století byl typově ustálen. V roce 1882 byl v Británii založen Klub irských červených setrů za účelem podpory chovu tohoto plemene. Tento klub v roce 1886 vydal standard tohoto plemene a současně organizoval polní lovecké zkoušky jakož i výstavy za účelem uvedení tohoto standardu do života. V roce 1898 klub uveřejnil směrnice o loveckém využití irského setra, které v kombinaci se standardem podrobně popisují plemeno s ohledem na jeho exteriér a pracovní vlastnosti.

 Irský setr se během let vyvinul v silného, zdravého a inteligentního psa, vyznačující se vynikající pracovní způsobilostí a velkou vytrvalostí. Je to ušlechtilý a atletický plnokrevný pes přátelského výrazu. Harmonicky vyvážený a souměrný. Je živý, pozorný, inteligentní, velice temperamentní, láskyplný a oddaný pes.

Irský setr představuje ušlechtilý typ anglického ohaře, pravého krasavce mezi psy, s velmi vyvinutými vlohami pro mysliveckou práci. Pro tuto loveckou vášeň bývají někteří nedocvičení jedinci hůře ovladatelní, ale jestliže budeme při výcviku irského setra důslední, získáme tím pomocníka, kterému se vyyrovná málokterý lovecký pes.

     Irského setra může poznat každý podle jeho sytě kaštanového, mahagonového zbarvení, bez nejmenší stopy po černé barvě. Na závadu není jen bílá barva, a to na hrudi, pod krkem nebo na prstech, nebo malá hvězda na čele, popřípadě úzký proužek nebo plamínek na nose. Srst na hlavě, přední části běhů a na konečcích slechů má být krátká a jemná. Na ostatních částech těla a běhů má však být středně dlouhá a hladká. Srst na horní části slechů má být dlouhá a hedvábná, na zadní straně předních i zadních běhů má být dlouhá a jemná a má vytvářet výrazné praporce. Oháňka má úhlednou vlajku ze středně dlouhé srsti.

Kohoutková výška:
     psi 58 - 67 cm
     feny 55 - 62 cm


ANGLICKÝ SETR

Země původu anglického setra je Velká Británie. Jeho historie sahá do r. 1555 a je spojená s lordem Edwardem Lawerackem. Anglický setr, podobně jako ostatní setři, je osudově poznamenán jistou dvoupólovostí své bytosti. Je to nesmírně atraktivní, milé a přátelské zvíře, což  z něj činí ideálního rodinného a společenského psa. Chovat anglického setra výhradně jako rodinného psa není sice vyloučené, ale pokud se má cítit dobře, vyžaduje to ze strany majitele značné oběti.  Každý, kdo si chce pořídit anglického setra, by měl být fyzicky zdatný a sportovně založený, měl by mít hodně volného času a schopnost psa vycvičit. V takovém případě lze i toto plemeno doporučit jako rodinného psa.
Doménou anglického setra však i dnes zůstává lov, pro který má ty nejlepší předpoklady: vynikající nos (exceluje při práci s vysokým nosem), dokonalé "manýry" (tedy schopnost vystavovat), ochotu aportovat, temperament, rychlost i vytrvalost. Tvrdí se, že anglický setr je ze všech setrů nejovladatelnější a že se nejlépe cvičí. Používá se při polních, ale i vodních pracech. Při správném výcviku může tento někdejší specialista skládat i všestranné zkoušky ohařů.

Anglický setr se vyskytuje v těchto barevných variantách: černobílé,  (blue belton) žlutobílé, (orange belton) játrově hnědobílé, (liver belton) tříbarevné (tricolor).

Kohoutková výška:
psi 65 - 68 cm
feny 61 - 65 cm